پنج نکته موثر کار با کامپیوتر در خانه

نکات موثر در کار با کامپیوتر

یک میز کار راحت انتخاب کنید

هنگام کار با لپ تاپ یا کامپیوتر ، در صورت امکان از عینک های ضد اشعه استفاده کنید

لیستی برای انجام کارها ، تهیه کنید

ساعات کار را تنظیم کنید تا بیش از حد کار نکنید

هر دو ساعت  یک تمرین بدنی کششی انجام دهید

خیره شدن به صفحه کامپیوتر یا موبایل می تواند باعث خستگی چشم شود. اما در حالی که احتمالاً هنوز نمی توانید استفاده از این دستگاه های دیجیتالی را کاهش دهید ، می توانید هنگام محافظت از چشم ها هنگام استفاده از آنها اقدامات فعال انجام دهید.

مانیتور کامپیوتر خود را تنظیم کنید

اطمینان حاصل شود که مانیتور شما مستقیماً روبروی شما ، در فاصله تقریباً یک بازو قرار دارد. قسمت بالای صفحه را طوری قرار دهید که در سطح چشم یا دقیقاً زیر آن باشد. این امر برای اطمینان از این است که شما به بالا به صفحه نمایش نگاه نمی کنید ، زیرا این کار ممکن است فشار چشم را افزایش دهد.

روشنایی و کنتراست را تنظیم کنید

روشنایی صفحه خود را در یک سطح راحت ، نزدیک به همان روشنایی محیط اطراف خود تنظیم کنید. این به افزایش کنتراست روی صفحه کمک می کند تا خستگی چشم کاهش یابد.

تابش خیره کننده را به حداقل برسانید

برای کامپیوترهای دسک تاپ قدیمی ، جهت کاهش تابش نور منعکس کننده پشت مانیتور ، یک محافظ صفحه ضد نور یا مات نصب کنید. اگر از عینک استفاده می کنید ، لنزهایی با روکش ضد انعکاس (AR) بخرید ، زیرا این امر با کاهش میزان تابش نور از سطح جلویی و پشتی لنزهای عینک ، به کاهش تابش نور کمک می کند. همچنین می توانید با کشیدن سایه های پنجره یا پرده ها ، تابش نور محیط اطراف را کاهش دهید. در صورت امکان ، مانیتور رایانه خود را طوری قرار دهید که پنجره ها در کنار شما باشند ، به جای اینکه جلوی صفحه نمایش یا پشت آن قرار بگیرید.

در صورت نیاز، عینک مناسب را انتخاب کنید

اگر در حال حاضر پیرچشمی یا “لائو هوآ” هستید ، به چشم پزشک یا اپتومتریست خود مراجعه کنید تا یک عینک طبی داشته باشید که به شما امکان می دهد چشم خود را به طور خاص در فاصله صفحه کامپیوتر متمرکز کنید. این فاصله متوسط بین ۲۰ تا ۲۶ اینچ از صورت شما است. برخی افراد ترجیح می دهند از لنزهای چند کانونی استفاده کنند تا بتوانند تمرکز خود را بین فاصله های نزدیک ، متوسط و دور تغییر دهند. اگر قرار است ساعت ها با کامپیوتر کار کنید ، سعی کنید از پوشیدن لنزهای تماسی خودداری کنید زیرا ممکن است علائم خشکی چشم شما را بدتر کند.

قانون “۲۰-۲۰-۲۰”

مهم است که استراحت های منظم را با استفاده از قانون “۲۰-۲۰-۲۰” انجام دهید. به ازای هر ۲۰ دقیقه که روی صفحه نمایش هستید ، حداقل ۲۰ ثانیه به چیزی در فاصله ۲۰ فوت نگاه کنید.

استراحت های مکرر داشته باشید

مهم است که بعد از هر ۳۰ دقیقه استفاده از صفحه کامپیوتر خود “دور” شوید. در اتاق خود قدم بزنید و دست ها و پاهای خود را دراز کنید ، و ماهیچه های گردن ، شانه و پشت خود را برای آرامش آنها تمرین دهید. این به کاهش خطر سردرد و همچنین درد گردن ، کمر و شانه در ارتباط با استفاده طولانی مدت از رایانه کمک می کند.

پلک زدن را به خاطر بسپارید.

وقتی از دستگاه های دیجیتالی خود استفاده می کنیم ، میزان پلک زدن ما کاهش می یابد و این می تواند منجر به خشکی چشم شود. پلک زدن به مرطوب شدن و طراوت چشم های ما کمک می کند ، بنابراین سعی کنید تا آنجا که ممکن است پلک بزنید. حتی ممکن است بخواهید یک یادداشت چسبناک روی صفحه کامپیوتر خود بگذارید تا به شما یادآوری کند که بیشتر پلک بزنید.

کیفیت هوا و رطوبت

در صورت نیاز با استفاده از دستگاه تصفیه هوا و مرطوب کننده ، کیفیت هوا و رطوبت فضای “محل کار” شما در خانه نیز بهبود می یابد. سعی کنید از ضربه مستقیم پنکه به صورت خود جلوگیری کنید ، زیرا این امر باعث خشک شدن بیشتر چشمان شما می شود.

آخرین ، اما نه کم اهمیت ، اکثر این علائم خستگی چشم ناشی از استفاده از رایانه فقط موقتی است و پس از قطع استفاده از رایانه کاهش می یابد. با این حال ، اگر علائم چشم مداوم دارید ، لطفاً برای ارزیابی دقیق چشم به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO) توصیه می کند که همه تا سن ۴۰ سالگی معاینه چشم اولیه را انجام دهند. معاینات منظم جامع چشم از چشم پزشک برای تشخیص بیماریهای بالقوه چشم در مراحل اولیه بسیار مهم است.

AAO همچنین توصیه می کند که افراد بالای ۶۵ سال هر ۱-۲ سال یکبار معاینه شوند ، حتی اگر هیچ علامتی از مشکلات چشم ندارند.